Tworzenie pięknych kompozycji kwiatowych wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli również interesuje cię ten temat, warto dowiedzieć się więcej i florystyce oraz o tym, czym ona się zajmuje.
Nie musisz posiadać odpowiedniego wykształcenia, aby zajmować się florystyką. To dziedzina, w której dużą rolę odgrywa talent, czyli podążanie za tym, co najbardziej lubimy robić. Gdy kwiaty to twoja pasja, tworzenie pięknych kompozycji z ich udziałem będzie przychodziło ci naturalnie!
Florystyka – co to jest?
Autchorologia, geobotanika florystyczna czy też po prostu florystyka zaliczana jest jako dział do botaniki, a dokładniej do geografii roślin i geobotaniki. W tym ujęciu florystyka zajmuje się inwentaryzacją roślin i badaniem ich zasięgów. Również jest to termin, który jest stosowany do nieco innego obszaru, a mianowicie jako kwiaciarstwo czy bukieciarstwo. Termin ten najogólniej odnoszony jest do sztuki układania kwiatów i tworzenia z nich rozmaitych kompozycji florystycznych.
Czym zajmuje się florystyka?
Jak zostało już zaznaczone, głównym zainteresowaniem florystyki są kompozycje kwiatowe, które powstają z użyciem najrozmaitszych kwiatów i dodatków. Tworzy się z nich różnorodne bukiety, wiązanki, girlandy, wieńce czy stroiki. Mogą one mieć również różne style, przykładem jest rozwijająca się od wieków w Azji ikebana, która skupia się na tworzeniu linearnych i harmonijnych kompozycji, podczas gdy bukieciarstwo na Zachodzie to głównie dekoracyjne bukiety podkreślające liczbę i barwy roślin.
W związku z szerokim obszarem zainteresowania bukieciarstwa, czyli florystyki, można wydzielić następujące działy:
- florystyka ślubna – bukiety ślubne, dekoracje sali weselnej, kościoła, samochodu, kwiatowe dodatki
- florystyka komunijna – wianki i wiązanki komunijne
- florystyka okolicznościowa – bukiety na ważne okazje, na przykład urodziny, Walentynki, Dzień Kobiet
- florystyka świąteczna – kompozycje kwiatowe na Wielkanoc, Adwent, Boże Narodzenie
- florystyka żałobna – wieńce i wiązanki pogrzebowe
Jakie kwiaty najczęściej wykorzystuje się w kompozycjach kwiatowych?
Możliwości są niemalże nieograniczone – mogą być to zarówno kwiaty cięte żywe, jak i sztuczne kwiaty. Najczęściej te żywe dobierane są zależnie od sezonu, w którym są dostępne. Wśród popularnych kwiatów stosowanych w kompozycjach znajdują się między innymi: róże, tulipany, jaskry, goździki, chryzantemy czy orchidee. Mogą być one uzupełnione również o rozmaite trawy, liście, asparagus, gałązki drzew iglastych. Oczywiście, stosuje się też dodatki, na przykład wstążki, celofany, papiery.
We florystyce kompozycje kwiatowe przygotowuje się zależnie od okazji, dlatego też ich składniki dobierane są tak, by jej odpowiadały i jednocześnie były także spełnieniem oczekiwań klienta.
Jak powstają kompozycje kwiatowe?
Wbrew pozorom, florystyka nie jest taka skomplikowana pod względem technicznym – więcej problemów może nastręczać stworzenie interesującej wizualnie kompozycji z kwiatów i dodatków.
Na początku konieczne jest dobranie odpowiednich elementów kompozycji, czy to kwiaty żywe czy też kwiaty sztuczne. Muszą one odpowiadać sobie także pod względem kolorystyki. Wszystkie te elementy muszą być odpowiednio ze sobą połączone i związane, aby zachowały formę.
Gdzie można zrobić kurs florysty?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzyć piękne kompozycje kwiatowe, w takim przypadku warto skorzystać z kursów florystycznych. Podczas kursów można dowiedzieć się wszystkiego o bukieciarstwie zarówno w teorii, jak i w praktyce. Taki kurs może być również wstępem do założenia własnej firmy florystycznej lub znalezienia pracy w tym zawodzie.
Kursy organizowane są obecnie przez wiele firm na terenie całej Polski, dlatego też nie ma problemów z zapisaniem się na nie i poszerzeniem swojej wiedzy dotyczącej florystyki. Adresy można znaleźć przez internet.
Ile to kosztuje?
Ceny kursów florystycznych zależne są od ich zakresu tematycznego oraz czasu trwania, czyli liczby zajęć. Za kurs podstawowy trzeba zapłacić zwykle od 1000 do 2000 złotych. Więcej informacji o kursach dla florystów i ich cenach można znaleźć na stronach internetowych organizatorów.