Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe, chociaż mogą wydawać się proste w pielęgnacji, to jednak mają również swoje specyficzne potrzeby. Jeżeli będziesz troszczyć się o swój mały ogródek wewnątrz domu, on odwdzięczy ci się wspaniałym wyglądem i każdego dnia będzie cieszył oko.

Gdy nie masz jeszcze doświadczenia, kwiaty doniczkowe mogą wydawać ci się trudne w pielęgnacji, jednak tak naprawdę większość z nich nie sprawi ci dużych problemów. Oczywiście, są także takie kwiaty, które są bardzo wymagające, dlatego też na początek nie warto się na nie decydować, aby się nie zniechęcić.

Kwiaty doniczkowe dla początkujących
Na pewno trzeba wymienić tutaj na początku kaktusy, które są niedrogie i mało wymagające, szczególnie wtedy, gdy chodzi o ich podlewanie, dlatego też wybaczą ci, gdy zapomnisz o nim nawet kilka razy pod rząd. Inne łatwe w pielęgnacji kwiatki to między innymi: dracena obrzeżona, która nazywana jest też smokowcem, dracena sanderiana – bambus, ponadto grubosz drzewiasty, scindapsus złoty, sansewieria lub wężownica gwinejska czy zielistka.

To tylko krótka lista, ponieważ znajduje się na niej o wiele więcej pozycji. Gdy chcesz kupić dany kwiat, pamiętaj o tym, aby wcześniej sprawdzić, jakie ma on wymagania, czy też zapytać o to pracownika kwiaciarni.

Jakie kwiaty oczyszczają powietrze?
Kwiaty posiadają zdolność do filtrowania powietrza i jeżeli zależy ci na tym, aby powietrze w domu było oczyszczone z toksycznych substancji, warto ustawić w pomieszczeniach kwiaty. Z oczyszczaniem powietrza dobrze radzą sobie takie kwiaty doniczkowe jak: sansewieria (wężownica), paprotka, aglaonema, dracena, zielistka, palma, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat czy fikus. Gdy jednak masz w domu małe dzieci lub zwierzęta, nie wszystkie z tych kwiatów będą dobrym pomysłem – sprawdź naszą listę poniżej.

Jakich roślin unikać, gdy ma się małe dzieci i zwierzęta?
Nie wszystkie kwiaty nadają się do domu, zwłaszcza takiego, w którym są małe dzieci i zwierzęta. Niektóre rośliny są trujące i spożycie ich liści może być tragiczne w skutkach. Jakich roślin najlepiej unikać? Znajdują się wśród nich takie jak: diffenbachia, bluszcz pospolity, filodendron, gwiazda betlejemska, oleander pospolity, anturium, cyklamen perski – fiołek alpejski, skrzydłokwiat. Oprócz tych roślin właściciele zwierząt, w tym kotów lubiących podgryzać rośliny, powinni uważać na następujące: dracena, hipeastrum, azalia, lilia, konwalia.

Nasłonecznienie – jakie stanowisko wybrać dla kwiatów?
Wszystkie kwiaty potrzebują światła, ale inne mniej, drugie już więcej. W związku z tym kwiaty doniczkowe najlepiej ustawiać na parapecie lub jak najbliżej okna, aby mogły złapać jak najwięcej światła. Nie powinny one jednak stale znajdować się w promieniach słonecznych, co może doprowadzić do poparzenia ich liści.

Jak często podlewać kwiaty doniczkowe?
Każdy kwiat także ma swoje specjalne wymagania – jedne trzeba podlewać codziennie, inne co kilka dni. Najlepiej podlewać kwiatki wtedy, gdy ich ziemia jest sucha. Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do zakwaszenia ziemi i nadgnicia korzeni. Do podlewania najlepiej wybrać wodę deszczową albo mineralną lub kranówkę, która odstoi przez noc. Woda powinna być w temperaturze pokojowej. Po podlaniu kwiatków należy po około pół godzinie wylać nadmiar wody z podstawki albo osłonki.

W okresie grzewczym, gdy powietrze staje się nadmiernie przesuszone, kwiaty czasami trzeba podlewać częściej. Również warto spryskiwać je wodą, najlepiej dwa razy na dzień, aby zapobiegać ich wysuszeniu.

Nawożenie kwiatów doniczkowych
Aby kwiaty rosły szybciej i były bujniejsze, warto stosować nawozy. Można kupić je jako gotowe lub też wykorzystać różne nawozy naturalne, na przykład fusy z czarnej kawy lub herbaty, popiół drzewny, rozgniecione skorupki jaj czy rozpuszczone drożdże.

Oczywiście, jeżeli nie masz talentu do uprawiania kwiatów doniczkowych lub też ze względu na dzieci lub zwierzaki nie chcesz mieć ich w domu, wcale nie musisz z nich rezygnować. Dzisiaj wiele sklepów oferuje sztuczne kwiatki, które wyglądają jak prawdziwe. Dzięki nim możesz przyozdobić swój dom i nie obawiać się, że zmarnieją.