Mowa kwiatów – rodzaje i kolory kwiatów oraz ich symbolika

Zazwyczaj kupujemy w upominku w kwiaciarni te kwiaty, które podobają nam się najbardziej. Mogą być to róże, tulipany, goździki czy też frezje w wielu pięknych kolorach. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kwiaty mają również swoje symboliczne znaczenie.

Poszczególne rodzaje kwiatów oraz ich kolory mają w wielu kulturach przypisane określone znaczenia, dlatego też prezentujemy tutaj te najbardziej znane powiązania. Gdy chcesz wyrazić coś swoim podarunkiem bez słów, sprawdź, jak to zrobić razem z nami!

Biel
To barwa kojarzona z czystością i niewinnością, ale również mądrością. Oznacza prawdę, zwycięstwo dobra, poważanie, dlatego też podarowanie bukietu białych kwiatów to inaczej wyrażenie szacunku i podziwu dla drugiej osoby. Białe kwiaty mogą być również podarowane jako wyraz pogodzenia się z osobą, z którą nie jest się w najlepszych kontaktach.

Czerwień
Jest kojarzona przede wszystkim z miłością, namiętnością, a także odwagą. Czerwone kwiaty darujemy przede wszystkim tym osobom, które kochamy. Gdy mężczyzn daje kobiecie bukiet czerwonych kwiatów, mówi jej, że pragnie, aby była jego.

Błękit
Ten piękny kolor wyraża wierność i przywiązanie. Błękitne kwiaty będą wobec tego mówiły, że osoba przekazująca je w upominku chce zawsze być z osobą obdarowaną.

Żółty
To kolor zazdrości, bezwstydu, fałszu, ale we wschodnich kulturach z kolei żółte kwiaty oznaczają mądrość, a w Ameryce kojarzą się ze wschodem słońca i nowym początkiem, dlatego mogą być prezentem na pocieszenie. Również zależnie od okazji są one przekazywane jako gratulacje.

Róż
To kolor namiętności, który oznacza również sympatię i oddanie. Takie kwiaty zazwyczaj podarowuje się przed fazą, w której upominkiem stają się czerwone. To przekaz „bardzo cię lubię”, ale też mniej zobowiązujący od czerwonego bukietu.

Pomarańczowy
Kojarzony głównie z nadzieją, oczekiwaniem – podarowanie bukietu pomarańczowych kwiatów może być wspaniałym wstępem do dalszego etapu znajomości.

Fiolet
Kwiaty fioletowe mają wiele znaczeń – często są wyrazem zakochania się od pierwszego wejrzenia, mogą być podarowane jako dowód oczarowania. Z tego też powodu świetnie nadają się na pierwszą randkę.

Jak widać, kolory kwiatów mają naprawdę duże znaczenie, ale warto również pamiętać o tym, że swoje intencje można wyrazić także przez podarowanie określonego rodzaju – gatunku kwiatu.

kupujemykwiaty.pl

Bratek
Podarowanie komuś bratków jest wyrazem pamięci o obdarowanej osobie, przypomnieniem o tym, że zależy nam na komuś i na tym, aby ta osoba o nas nie zapomniała.

Frezja
To kwiaty wyrażające radość, uznanie czy szacunek – z tego też powodu często są darowane na urodziny oraz inne ważne okazje.

Cyklamen
To z kolei kwiat kojarzony z zakochanymi, ale symbolicznie przekazywany jest wtedy, gdy pomiędzy kochankami nie ma szans na pogodzenie i oznacza zakończenie związku.

Żonkil
Oznacza miłość bez wzajemności, a jego żółty kolor również wyraża zazdrość.

Konwalia
Ten piękny kwiat jest symbolem nieśmiałości i delikatności. Najlepiej podarować go tej osobie, którą uważa się za piękną.

Goździk
Może mieć wiele znaczeń zależnie od koloru, na przykład czerwony wyraża podziw, różowy jest symbolem pamięci o obdarowanej osobie, z kolei żółty może oznaczać fałsz i pogardę.

Niezapominajka
Kwiat ten dajemy tej osobie, która ma dla nas duże znaczenie i nie chcemy, aby ona o nas zapomniała. Także może być symbolem przyjaźni czy przyszłego związku.

Fiołek
Symbol radości, miłości, ale również żalu o tym, że ktoś o nas nie pamięta.

Irys
Podarowanie tego kwiaty oznacza zaufanie do drugiej osoby, niemniej otrzymanie błękitnego czy niebieskiego może już wyrażać zapomnienie czy obojętność.

Tulipan
Ten czerwony jest wyrazem gorącego uczucia, żółty z kolei może wyrażać coś zgoła innego – wątpliwości czy oznakę końca związku.

Chryzantema
Kwiat kojarzony z odchodzeniem, śmiercią, dlatego tradycyjnie używany w wiązankach pogrzebowych. Dawanie go na inne okazje nie jest w dobrym smaku.

Róża
Kojarzona głównie z miłością, ważnym uczuciem, wyrażeniem przywiązania i namiętności. Najczęściej róże daruje się osobie, w której jest się zakochanym, także innym bliskim osobom, które darzymy uczuciem. Podarowanie 3 róż oznacza „kocham cię”, podarowanie 9 róż to z kolei „razem na zawsze”, natomiast 1 róża to „wciąż cię kocham” albo „jestem zauroczony”.

Oczywiście, wszystkie opisane powyżej symboliczne znaczenia kwiatów oraz ich kolorów nie zawsze znane są przez każdego, chociaż czerwone róże są powszechnie znanym symbolem. Dlatego też jeżeli otrzymasz kwiaty, które wyrażają metaforycznie to, co nie zgadza się jednak z rzeczywistymi intencjami osoby, która je podarowała, nie przejmuj się, ponieważ najważniejszy jest gest. Gdy chcesz upewnić się, czy rzeczywiście nie taki był zamiar danej osoby, powiedz jej o tym, z czym kojarzony jest dany kwiat czy jego kolor.

Jeżeli z kolei zależy ci na tym, aby podarować kwiaty, które powiedzą coś, czego ty nie potrafisz, w takim przypadku warto skorzystać z naszego poradnika, ale pamiętaj również o tym, że nic nie zastąpi szczerej rozmowy, gdy chcesz wyrazić swoje intencje tak, aby druga strona zrozumiała je całkowicie.