Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji dużo przestrzeni wokół swojego domu czy też jest ona dość ograniczona, twój ogród może prezentować się zachwycająco. Najważniejsze to wybranie odpowiedniego typu ogrodu, który będzie odpowiadał ci zarówno pod względem wyglądu, jak i będzie pasował do dostępnej powierzchni i jej ukształtowania.
Istnieje wiele typów ogrodów tworzonych w najróżniejszych celach. Przy projektowaniu ogrodu często nie bierzemy pod uwagę jego stylu, dobierając takie elementy małej architektury, kwiaty ogrodowe, krzewy i drzewa, które po prostu nam się podobają. Jeżeli jednak chcesz uzyskać jednolity i harmonijny efekt, warto zapoznać się z różnymi typami ogrodów, które można stworzyć również wokół swojego domu, by olśniewały swoim pięknem i były doskonałym miejscem do wypoczynku.
Rodzaje najpopularniejszych ogrodów
Wśród najbardziej popularnych ogrodów znajdują się: wiejski, angielski, orientalny – chiński lub japoński, regularny – francuski, czyli geometryczny, który może być również nowoczesnym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie zasady leżą u podstaw ich projektowania, zachęcamy do zapoznania się z nimi!
Ogród wiejski – rustykalny
Charakteryzuje się przede wszystkim swojską i swobodną aranżacją, niewielką chaotycznością i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Drewniane ogrodzenie czy murki wykonane z polnego kamienia lub otoczaków wyznaczą jego ramy i podkreślą jego wiejski charakter. Jeżeli chodzi o rośliny, warto wybrać drzewa i krzewy owocowe oraz zioła, a także kolorowe kwiaty ogrodowe tworzące różnobarwne, nawet jaskrawe kompozycje.
Gdy wybierasz kwiaty od ogrodu rustykalnego, weź pod uwagę takie jak: astry, lilie, chabry, maki, piwonie, ostróżki, margerytki, kosmosy, groszek pachnący, nagietki, z krzewów natomiast forsycje, kaliny, bzy, czy jaśminowce. Oczywiście, to tylko kilka gatunków, ponieważ możliwości jest znacznie więcej.
Ogród angielski
To popularny od XVIII wieku typ ogrodu, który powstał jako przeciwstawienie się rygorom ogrodów barokowych – francuskich. Ogrody angielskie nawiązują do naturalnych ogrodów krajobrazowych i ich dominującymi wartościami są naturalność i romantyzm. Efektem jest nastrojowy i sentymentalny, ale również tajemniczy wygląd aranżacji.
Jak zaprojektować ogród angielski? Musi on sprawiać wrażenie tworzonego przez naturę, dlatego nie powinien być geometryczny i regularny. Świetnie prezentuje się na dużej przestrzeni, także nieregularnie ukształtowanej. Rabaty kwiatowe – bardzo popularne są róże – mają wtedy nieregularny kształt i najczęściej stonowane odcienie, na przykład fioletu, bieli, różu czy czerwieni, aby krajobraz wyglądał spójnie. Do ogrodów w stylu angielskim wybiera się także długowieczne rośliny – hortensje, hibiskusy, winobluszcze. Dopełnieniem są wijące się ścieżki, drewniane ławeczki, nawet sztuczne ruiny.
Ogród orientalny – japoński i chiński
Ogrody japońskie i chińskie charakteryzują się przede wszystkim uporządkowanym krajobrazem pełnym orientalnej roślinności. Są proste, wręcz minimalistyczne, ale stronią od regularności linii i brył.
Szemrzący strumyk lub oczko wodne mogą być świetnym dodatkiem do ogrodu orientalnego. Wśród popularnych roślin znajdują się azalie japońskie, klony palmowe, sosny górskie, miłorzęby japońskie, magnolie, wiśnie czy peonie. Gdy chcesz, aby w ogrodzie zagościł też jakiś kwiat, wybierz takie byliny jak: tawułka chińska, funkia Fortune’a, języczka pomarańczowa czy miskant chiński. Taki ogród może być też uzupełniony różnymi orientalnymi detalami, na przykład orientalną latarnią czy wietrznymi dzwonkami bambusowymi.
Ogród regularny – francuski
Jeżeli lubisz uporządkowaną przestrzeń, w takim przypadku weź pod uwagę ogrody francuskie, które nazywane są także barokowymi lub regularnymi. Wprawdzie wywodzą się z XVII-wiecznej Francji, ale również pasują do przestrzeni nowoczesnych, ponieważ wyróżniają się regularnymi kompozycjami, symetriami, równymi ścieżkami czy szpalerami drzew.
Ogrody francuskie obszadzane były dębami, lipami, kasztanowcami czy bukami, również jesionami, bukszpanem, tujami czy ostrokrzewem. Także ważny był w nich kwiat – bardzo często wybierane były róże, ponadto takie kwiaty jak nagietek, lewkonia, aksamitka, ostróżka, bławatki, dzwonki czy fiołki. Z roślin cebulowych wybierano tulipany, hiacynty i narcyzy.
Jak wybrać najlepszy rodzaj ogrodu?
Przede wszystkim należy kierować się swoim gustem. Pod uwagę warto wziąć też styl wykonania domu, czyli do nowoczesnej architektury lepszym wyborem będzie ogród francuski – regularny czy też orientalny, z kolei do klasycznych i dworkowych domów lepiej pasują ogrody angielskie i wiejskie.
Gdy natomiast chodzi o dostępną przestrzeń, jeżeli jest jej niewiele, warto wybrać ogród orientalny, minimalistyczny – nowoczesny lub też wiejski, ponieważ ogrody angielskie lepiej prezentują się na dużych obszarach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ogród wiejski zajmie więcej miejsca, natomiast ten orientalny lub nowoczesny pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, ponieważ będzie bardziej uporządkowany.
Projektowanie ogrodów – z firmą czy samodzielnie?
Jeżeli zależy ci na tym, aby twój ogród wyglądał wspaniale, podstawą do jego stworzenia jest odpowiedni projekt – dzięki niemu można rozmieścić wszystkie jego elementy i również podejrzeć efekt i ewentualnie wprowadzić potrzebne poprawki.
Projekt ogrodu można przygotować samodzielnie, rozrysowując swoje pomysły na kartce lub też korzystając z bezpłatnych programów do projektowania. Jeśli jednak zależy ci na idealnym efekcie, dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach, albo też po prostu nie masz czasu, w takim przypadku zaprojektowanie ogrodu warto polecić firmie, która ma w tej dziedzinie doświadczenie. Wiele z takich firm wykonuje ogrody kompleksowo, dlatego nie musisz już zajmować się niczym we własnym zakresie.
Twój ogród może wyglądać zachwycająco i dokładnie jak z twoich marzeń – wybierz swój ulubiony typ ogrodu i stwórz dla siebie takie miejsce, w którym poczujesz się komfortowo!